ویزای شنگن

توضیحات کلی

Shengen Visa Travel Tourشما میتوانید با اخذ ویزای شنگن اروپا (EU Schengen Visa) به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا سفر نمایید.معاهده شنگن" قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی "پرنسس ماری آسترید" روی رودخانه "ماسل" نزدیک شهری به نام "شنگن" در لوکزامبورگ - مرز بین فرانسه و آلمان -  به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.

کشورهای عضو محدوده شنگن

Schengen Countriesکشورهای عضو محدوده شنگن عبارتند از 28 کشور :
آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت و یونان.
همچنین لازم به ذکراست در سال 2009 میلادی چهار کشور قبرس ، بلغارستان ، رومانی و سوئیس به طور کامل مفاد این پیمان را قبول کرده اند و رسماً وارد شنگن شده اند.
 پیش بینی می شود که انگلستان و ایرلند جنوبی تا سال 2011 وارد این پیمان خواهند شد.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا ( 27 کشور ) را نباید با کشورهای محدوده شنگن ( 28 کشور ) اشتباه نمود! کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور یعنی 24 کشور از  محدوده شنگن (بجز نروژ و ایسلند) بعلاوه 3 کشور رومانی، انگلستان و ایرلند می باشند، بهمین دلیل ویزای ساکنین و اتباع این سه کشور جهت ورود به منطقه شنگن بی اعتبار است و این افراد باید هنگام ورود و خروج از کشورهای محدوده شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند.
جالب است بدانید که واحد پولی "یورو" در حال حاضر تنها در ۱۵ کشور اروپایی استفاده می شود که شامل بلژیک، قبرس، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، مالت، لوکزامبورگ، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، یونان، اسلوانی، ایرلند و پرتقال می شود.
کشورهای نظیر لیختن اشتاین، کرواسی، صربستان، مقدونیه، اوکراین، مولداوی و آندورا نه عضو اتحادیه اروپا هستند و نه عضو محدوده شنگن پس برای ورود به این کشورها نیاز به ویزای جداگانه دارید و ساکنین و متعاقبا اتباع این کشورها نیز برای ورود به سایر کشورهای اروپایی نیاز به ویزای شنگن دارند.

ویزای شنگن چیست؟

Shengen Visa Vizaاین ویزا مخصوص کسانی است که قصد دارند به کشورهای محدوده شنگن وارد شوند و ساکن یا اتباع کشورهایی غیر از کشورهای محدوده شنگن هستند.
البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و...) و همچنین ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شنگن ندارند و می توانندبه مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.
یک ویزای شنگن دارای دو تاریخ مشخص است، یکی تاریخ اعتبار ویزا و دیگری تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر ۹۰ روزه است. اگر تاریخ اعتبار ویزای شما گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای مجاز ویزای شما هنوز باقی مانده باشد، ویزای شنگن شما باطل تلقی می گردد. همچنین تعداد دفعات ورود شما به محدوده شنگن در ویزای شما توسط یک کدمشخص می شود این کد می تواند ۲،۱ یا ارقام بالاتر و یا نامحدود باشد. کد ۱ به معنی یکبار ورود (سینگل) است و یعنی اینکه پس از یکبار ورود و خروجتان از شنگن، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد ۲ و ارقام بالاتر به معنی آن است که به دفعاتی که در ویزا مشخص شده می توانید به شنگن وارد شوید و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شنگن است و شما می توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز درون ویزایتان به شنگن وارد و خارج شوید.

انواع ویزای شنگن

Shengen Visa Passویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :
ویزای نوع A :ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.
ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.
ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.
ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.
توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

توضیحات تکمیلی درباره ویزای شنگن

Shengen Passport Visaداشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.
برای اخذ ویزای شنگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوع C  می باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد. راههای دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی و ... می باشند.
برطبق این گزارش رسمی، کشورهای فنلاند، دانمارک وآمریکا  با اجازه سفر به ۱۳۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا مشترکا اول هستند و کشورهای آلمان، ایرلند و سوئد با اجازه سفر به ۱۲۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند. همچنین کشورهای عراق، سومالی، اتیوپی، کامبوج، برمه، پاکستان و...در فهرست بالای ایران قرار دارند و کشور جنگزده افغانستان در قعر جدول پس از ایران جای دارد.

مدارک لازم جهت صدور ویزای شنگن

•    اصل گذرنامه معتبر، امضاء شده با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ ورود به کشور.
•    اصل گذرنامه باطله در صورت وجود.
•    فتوکپی گذرنامه از صفحات 1 الی 7 و ویزاهای کشور های اروپایی، آمریکا، کانادا، استرالیا، ... و کشور مورد تقاضا در 3 سال گذشته.
•    اصل فرم ویزا، امضاء شده توسط مسافر.
      برای افراد همراه در گذرنامه متقاضی باید فرم جداگانه پر شود.
•    تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل توسط مسافر. (فرم را میتوانید از طریق کلیک بر روی آیکن های زیر دریافت و تکمیل نمایید)

Word DownloadPdf Download

•    سه قطعه عکس 3.5 در 4.5 ، رنگی، زمینه سفید، کاملاً از رو به رو، بدون لبخند وعینک.
      عکس ها نباید اسکن یا روتوش شده باشند و فاصله فوقانی سر تا چانه می بایست 32 میلیمتر باشد.
Schengen Visa Photo Requirements
•    فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه.
•    گواهی اشتغال به کار (شامل: روزنامه رسمی، پروانه کسب، پروانه مطب،...) یا گواهی بازنشستگی (شامل: حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، آخرین فیش حقوقی و دفترچه بیمه).
      در گواهی اشتغال به کار حتماً باید نام و سمت مسافر، میزان درآمد، سابقه کاری و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ رفت و برگشت همراه با مهر و امضای مدیریت یا شخصی غیر از مسافر بر روی سربرگ شرکت ذکر شده باشد.
      برای خانم های خانه دار ارائه گواهی اشتغال به کار همسر الزامی است.
•    گواهی اشتغال به تحصیل برای محصلین با مهر سازمان مربوطه و عکس متقاضی همراه با قید تاریخ مرخصی.
      تقاضای ویزای افراد محصل و فرهنگیان فقط در ایام نوروز و تابستان پذیرفته می شود.
•    رزومه ای تشریحی از وضعیت خانوادگی، سوابق تحصیلی – شغلی، ... به صورت انگلیسی و تایپ شده با مهر و امضاء توسط مسافر (مطابق نمونه).
•    سوابق مالی (شامل: پرینت حساب بانکی ياحساب پس اندازوحتماتاريخ گشايش حساب ازبانك مربوط به 6 ماه گذشته با مهر و امضای بانک. علاوه بر پرینت حساب بانکی ارسالی برای بخش ویزا 1 هفته قبل از مراجعه به سفارت تهیه پرینت جدید الزامیست.
•    فتوکپی از تمام صفحات اسناد ملکی به نام مسافر.
•    ترجمه رضایتنامه محضری اجازه پدر برای فرزندان زیر 18 سال متقاضی ویزا، همراه در گذرنامه مادر با تأیید وزارت امور خارجه.
•    اصل و فتوکپی تأییدیه رزرواسیون هتل در کشور مورد تقاضا مطابق با تاریخ بلیط.+بيمه نامه مسافرتي +بليط هواپيما يا رزروقطعي رفت وبرگشت به فرانسه
      فاكتورپرداخت شده هتل براي كل مدت اقامت
•    اصل مدارک فوق باید در روز مصاحبه و انگشت نگاری جهت رؤیت همراه مسافر باشد و حضور مسافر برای تحویل مدارک به سفارت الزامی است.

دریافت مشاوره ویزای شنگن

Shengen Visa Tour Support
کارشناسان شرکت رایزن نور آماده ارائه هرگونه مشاوره در خصوص ویزا می باشند. هم اکنون با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس و مشاوره : 22042752
-021

نشانی : تهران - خیابان آفریقا - نبش خیابان گلشهر - ساختمان 191 - واحد 104 - رایزن نور

ساعت تماس : 9:30 صبح الی 17:30 از شنبه تا پنج شنبه

فرم درخواست تماس

نام و نام خانوادگی
Invalid Input
تلفن تماس
Invalid Input
توضیحات
Invalid Input
مشاوره درباره ؟
Invalid Input
فیلد امنیتی (*) Rsform
  Refresh
لطفا کد تصویری را صحیح وارد نمایید
لطفا کد تصویری را وارد نمایید