رشد توریسم جهانی سریع‌تراز پیش بینی‌ها

СНПЧ А7 Пенза, обзоры принтеров и МФУ

UNWTO Elibrary Engl

عداد گردشگران و سفرهای بین المللی با 5 درصد رشد در 4 ماه نخست سال جاری نشان از ظرفیت بسیار بالای شرکت‌های گردشگری برای انطباق با تحولات بازار بشدت رقابتی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی - فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از میراث فرهنگی، سازمان گردشگری جهانی اعلام کرد نرخ سفر در سطح بین‌المللی در 4 ماه نخست سال 2014 همچنان با قدرت به رشد خود ادامه داده است.
 
طبق همین گزارش تعداد گردشگران بین‌المللی نسبت به مدت مشابه در سال 2013 درحدود 5 درصد افزایش داشته و تا کنون بیش از 460 میلیون سفر به خارج از مرزهای بین‌المللی صورت گرفته که باتوجه به فصل اوج سفر و گردشگری هم اکنون انتظار میرود که تا پایان ماه جولای این روند رو به رشد ادامه یابد.
 
طبق همین گزارش بیش از 317 میلیون توریست بین المللی با اقامت شبانه بین ژانویه و آوریل 2014 سفر کردند که 14 میلیون بیشتر از مدت مشابه در سال 2013 است. این میزان رشد 5 درصدی بالاتر از میزان پیش بینی شده در چشم انداز ده ساله از 2010 تا 2020 از سوی سازمان توریسم جهانی است که تنها 3 درصد رشد پیش بینی شده بود.
 
تقریبا در تمام مناطق مختلف جهان به طور متوسط روند رشد 4 درصدی یا بالاتر داشته اند. اما از نظر تقسیمات منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه و امریکا هر دو با +6 درصد رشد را ثبت کرده اند. اروپا و افریقا هردو 5 درصد رشد را تجربه کردند.
 
این رقم رشد در خاورمیانه درحدود 4 درصد برآورد شده است ولی درعین حال تاکید شده که این رقم باید با احتیاط و با توجه به تفاوت‌های موجود در منطقه درنظر گرفته شود.
 
"طالب رفاعی" دبیر کل سازمان توریسم جهانی این میزان رشد را نشان دهنده ظرفیت بسیار بالای شرکت های گردشگری برای انطباق با تحولات بازار و افزایش حمایت عمومی ازاین بخش دانست. با این حال به نظر میرسد امسال نیز رشد بازار تقاضا در بازارهای درحالی ظهور به ویژه چین، فدراسیون روسیه، هند و همچنین عربستان سعودی همچنان قدرتمند است.
 
این اطلاعات که براساس منابع مختلفی ازجمله ررزو سفر هوایی بین‌المللی تایید می شود که از نظر رشد در رزو پروازهای بین المللی در بازارهای آسیایی و سپس امریکا ،حدود 8 درصد رشد را ثبت کرده‌اند.