6 مقصد برتر گردشگری روزه دران در رمضان 2014

СНПЧ А7 Пенза, обзоры принтеров и МФУ

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی -فرهنگی دانشجویان ایران (istta ): 
کشورهایی که با خدمات منحصر به فرد ، فعالیت ها و غذاهای مطبوع برای روزه داران توانستند گردشگران مسلمان را در رمضان 2014 به خود جذب کنند  عبارتند از:

1.بریتانیا

London1

 

بریتانیا با داشتن بزرگترین جامعه ی مسلمان در یک کشور غیر مسلمان مکانی ایده ال برای سفر طی ماه رمضان است و به گردشگران حس بودن در خانه را القا می کند.لندن شهر فرهنگ های گوناگون است و منظره ای شرقی را پیش روی گردشگران مسلمان  می نهد. اینجا مسلمانان می توانند با مسلمانان  و اعراب  بومی دیدار کنند ، در رستورانها غذای حلال میل کنندو در محله های شلوغ از قصابی هایی که گوشت حلال عرضه می کند خرید کنند .
بسیاری از هتلهای لندن برای برطرف کردن احتیاجات گردشگران روزه دار خدماتی چون گرفتن سفارشات دیر هنگام  غذا و  اطلاع رسانی و آموزش به خدمه خود جهت جلوگیری از به هم خوردن خواب روزه داران به هنگام روز را در برنامه های خود گنجانده اند. این هتلها کارمندان عرب زبان نیز استخدام کرده اند. زیباترین و بهترین هنگام رمضان در لندن برگزاری جشن عید فطر در میدان ترافالگار لندن است.

2.مالزی

Malaysia

 

 

به رغم رطوبت آزار دهنده و گرما ی تابستان ، مالزی همواره در صدر کشور های حلال گردشگری برای گردشگران مسلمان قرار داشته است.در بیشترین نقاط این کشور رستورانها تا بعد الظهر تعطیل هستند.  یکی از ویژگیهای جالب رمضان در مالزی بازار های غذای روباز( پاسار رمضان) است که تنوع غذایی آن باور کردنی نیست.از ِکندول( شیر نارگیل و شگر) گرفته تا کار آیان ( مرغ کاری) و خوراکی های ویژه رمضان چون خرما  و باقلوا .مساجد بسیاری نیز در سطح این کشور برای گردشگران مسلمان در نظر گرفته شده است به گونه ای که مسلمانان عرب خود را در خانه حس کنند.

3.ترکیه

Turkey1

با توجه به نزدیکی ترکیه به خاور میانه و سایر کشورهای مسلمان و هوای مطبوع و ملایم تابستان تعجبی ندارد که این سرزمین و گردشگری آن طی ماه رمضان با رشد قابل ملاحظه ای مواجه شود.معمولا به ترکها و گردشگران توصیه می شود تا طی روز  از خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن در مکانهای عمومی خودداری ورزند و نسبت به روزه داران با ادب و احترام برخورد کنند. با اینکه رستورانها طی روز باز هستند و فعالیت می کنند اما اغلبشان پنجر ه ها و درب های خود را می پوشانند تا حواس روزه داران را پرت نکنند. بسیاری از ازآن ها هم غذاهای مخصوص ماه رمضان را برای افطار آماده می کنند و از ارائه نوشیدنی های الکلی به مشتریان خودداری می کنند.آنها غذاهای ترکی چون " انواع کباب ، دسر های سنتی مانند باقلوا و گولاج ( غذایی مخصوص ماه رمضان که از شیر ، فندق وپسته تهیه می شود) را برای روزه دارن آماده می کنند.
پس از افطار نقاط مختلف شهر نور باران می شود ، مساجد چراغانی هایشان رو روشن می کنند و کارناوال های گوناگونی در سراسر شهر به راه می افتد. انواع کتابهای مذهبی برای کودکان ، اسنک ها ، جایزه ها و وسایل تزئینی برای کودکان در این کارناوال ها اهدا می شودو هزاران نفر از سکنه شهر و گردشگران برای مراسم افطار در فضای سبز  مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) با سبد های پیک نیک  به راه می افتند.

 

4.اسپانیا

Spain1

مقامات گردشگری اسپانیا که مشتاق پذیرایی از بازار گردشگری اسلامی رو به رشد در این کشور هستند نیز مجموعه ی متنوعی از تورهای شهری و خدمات را برای گردشگران مسلمان فراهم آورده اند تا هم وجهه ی مدرن این شهر و هم صورت سنتی آنرا  از جمله هنر این کشور اروپایی ، فرهنگ ، خرید و  ورزش آنرا به ویژه آنهایی که در میان اعراب و مسلمانان جشن گرفته می شوند را به آنان نشان دهد. 
 به گفته مسئول رشد و توسعه ی گردشگری  اسپانیا امکاناتی چون مشخص کردن جهت قبله در اتاقهای هتل ها ، حلال بودن غذا ها تا 100% و منوهای غذاهای اسپانیایی به زبان عربی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. حتی کلینیک ها ی این کشور برنامه های مناسب غذایی را برای افطار و سحر در اختیار گردشگرا قرار می دهند و کار گاههایی را نیز در این ارتباط برگزار می کنند.


5.استرالیا

Australia

استرالیا با داشتن زمستانهایی آفتابی و تابستانهایی ملایم مکانی جذاب برای گردشگران روزه داری داریست که می خواهند از گرما ی طاقت فرسای تابستان در امان باشند.
در سواحل زیبای این کشور مجتمع های تجاری و بازار ها نماز خانه هایی برای مسلمانان مهیا کرده اند. هتل ها غذای حلال ارائه می کند و در اتاق ها برای میهمانان کتاب قران کریم و سجاده نماز گزارده اند. هتلهای زنجیره ای بزرگی چون  ماریوت برای گردشگران روزه دار افطاری (شامل خرما ، انواع خوراکی ها ، چای و قهوه ) رایگان نیز تدارک دیده اند و فهرست کاملی از رستورانهای حلال شهر را در اختیار میهمانان قرار می دهند.

6. امارات متحده عربی

 

Ramadan Evening1

جای تعجب نیست که امارات متحده عربی مقصد محبوب گردشگری حلال برای گردشگر ان روزه داری باشد که نمی خواهند چندان از خانه خود دور شوند. برنامه " رمضان در دبی" بر آن است تا این شهر را به مرکز آموزش و فرهنگ اسلامی برای همه گردشگران تبدیل کند. این برنامه شامل برگزاری فعالیت های مختلف معنوی اجتماعی ، بازار های شبانه ، کمپ های تابستانی و ارائه انواع غذا های عربی و ترتیل قرآن کریم است. 
برنامه " رمضان در دبی" این کشور را  به عنوان یک مقصد گردشگری خانوادگی عمده به صورت مکانی مدرن در میان کشور های عربی و در عین حال پایبند به ارزشها ی اسلامی به گردشگران معرفی خواهد کرد. برای این منظور بسیاری از هتلها چادر های بزرگی برپا می کنند که صد ها نفر در آن به افطار و سحر مشغول می شوند. 
شرکت هایی هوایی نیز تسهیلاتی را برای آسانتر شدن سفر روزه داران در این ماه در نظر گرفتند تا ورود و خروج این مسافران آسانتر صورت گیرد. برای مثال شرکت های هوایی بریتیش ایر ویز ، امارات و اتحاد خدمات ویژه ماه رمضان به مسافران خود اعطا می کنند و برای کسانی که نزدیک افطار در حال سفر هستند بسته های افطاری ویژه ای ارائه می دهند و خدمه پرواز نیز هنگام سحر و افطار را به اطلاع مسافران می رسانند و برای ادای نماز نیز سجاد ه ایی در اختیار آنان قرار می دهند.